Paweł Łęski
Paweł Łęski
Paweł Łęski Paweł Łęski
225
BLOG

"Apele Tac"

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 0

 

W beznadziejności czasów Ceausescu miało się dwa  marzenia. Dostać się na drugą stronę Dunaju, do obozu uchodźców, znajdującego się na przedmieściach Belgradu w Padinskim Skele. W wypadku próby nieudanego przejścia zielonej granicy groziło w najlepszym wypadku trzy lata więzienia. Drugim, równie dla większości nierealnym, było oddanie dziecka do szkoły gimnastyczek. Pociecha by dostać się do Devy musiała poddać się czteroletniemu okresowi obserwacji i wymagającym ćwiczeniom. W czasach płytkiej duchowości, młodzieży musiało to zastąpić religię. Twórczyni filmu „Silent river”, Anca Miruna Lazarescu wyemigrowała do Niemiec dopiero w 1990 roku, gdy padły rządy łamania woli. W Monachium rozpoczęła studia filmowe. Marzenie o zostaniu gimnastyczką nigdy się jej nie spełniło, w zastępstwie powstał film- introspekcji „Sekrety Devy”.
 
 Choć jej ostatni obraz „Apele Tac” („Silent river”), który otrzymał nominację za najlepszą fabułę do tegorocznego festiwalu Grand Off, to produkcja niemiecka, to jednak wpisuje się też w sukcesy młodego kina rumuńskiego, gdzie, za przyzwoleniem, twórca nie ślizga się po powierzchni tematu tylko stara się drążyć w głąb zastanej rzeczywistości. Nie stosuje naiwnych i uproszczonych formuł. Kino często jeszcze rozliczające społeczeństwo gardzące komunizmem a mimo to należące do niego, umacniające go i uświetniające by poprzez aprobatę, w połowicznym zadowoleniu móc w nim żyć.
 
Film kręcony w technice monochromatycznej dodającej tajemniczości malowniczym sceneriom przełomów Dunaju, parkowi przyrodniczemu, Żelaznej Bramie i miejscu znanego z brawurowych ucieczek, gdzie autostrada ciągnie się wzdłuż rzeki, granicy serbsko-rumuńskiej.
 
Straż graniczna po stronie jugosłowiańskiej, bo mamy rok 1986, by nie przysparzać sobie zbędnych problemów, wielokrotnie oddaje złapanych zbiegów z powrotem władzom rumuńskim. Jednak w przypadku gdy chodzi o kobietę w ciąży i jej partnera musi podporządkować się przepisom i odwieźć uciekinierów do obozu ONZ w Padinskim Skele. Gregorg i Vali żyjąc na krawędzi wytrzymałości stają się coraz bardziej nerwowi, decydują się na przyśpieszenie daty ucieczki. Rozpoczynają tą całą zapobiegliwą krzątaninę.  Poprzednie próby nie powiodły się, tym razem musi się udać. Jeden proponuje by wzięli ze sobą jeszcze kogoś. Brak zgody to konflikt i spotęgowanie wzajemnej nieufności. Jednak kobieta, ukryta w bagażniku samochodu, mająca być ciężarem staje się dla malkontenta przepustką do wolności.
 
 
 
Nagrody:
- Ploiesti International Short Film Festival (Romania): Najlepszy Film, Najlepszy aktor
- Curocircuito in Santiago de Compostela (Spain): Premio RTP - Onda Curta
- Brussels Short Film Festival (Belgium): Grand Prix
- International Short Film Festival Villach/Udine (Italy): Nagroda Publiczności
- Timishort Film Festival (Romania):Nagroda Publiczności i Wyróżnienie
- next Film Festival (Romania):Nagroda Publiczności Rumunii i nagrodę dla najlepszego filmu rumuńskiego
 
 

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura