Paweł Łęski Paweł Łęski
375
BLOG

Kto się boi JM Le Pen?

Paweł Łęski Paweł Łęski Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Przypomnijmy kalendarium poprzedzające mord w sklepie koszernym i redakcji Charlie Hebdo. 15/06/2014, atak na synagogę Garges Gonesses, próba ataku na synagogę na Rue Julien Lacroix, ataki antysemickie popełnione na młodych Żydach w Paryżu 06/12/14, rasistowskie i antysemickie wypowiedzi JM Le Pen 06/08/2014, antysemicki atak, tym razem w Sarcelles wobec dwóch młodych Żydów w jarmułkach 6/06/2014, antysemicki charakter agresji popełniony pzez szaleńca z siekierą wobec dwóch młodych Żydów w Romainville 04/06/14.

Społeczność żydowska w Europie najliczniej reprezentowana jest właśnie we Francji. Szacunkowo między 350.000 a 500.000. Choć rządy Nicolasa Sarkozy'ego były postrzegane jako bardziej mogące sprostać oczekiwaniom społeczności żydowskiej, to mimo poparcia mniejszości islamskiej w wyborach, i Francois Holland starał się pokazać jako strategiczny sojusznik Izraela. Świadczy m.in. o tym fakt demaskowania dżihadystów wyjeżdżających do walki w Syrii, a nie podejmowanie działań przeciwko Francuzom służącym w armii izraelskiej, w tym na okupowanych terytoriach, naruszając tym prawo międzynarodowe, jak również oficjalną politykę Francji. Z drugiej strony działania Paryża były rozbieżne z oczekiwaniami Izraela, gdy francuscy deputowani ( po brytyjskich i hiszpańskich i uznaniu przez Szwecję) przyjęli rezolucję wzywającą do uznania Palestyny jako państwa. Ta symboliczna uchwała przyjęta została mimo głosów opozycji, choć przychylnej, co warto odnotować wobec zaistniałych faktów, to jednak wskazującej na możliwość przeniesienia konfliktu arabsko-izraelskiego na teren Francji.

Benjamin Netanjahu po masakrze popełnianej w szkole żydowskiej w Tuluzie, w marcu 2012 roku wezwał Żydów z Francji by masowo emigrowali do Izraela. François Hollande odpowiedział: "miejsce Żydów z Francji, ma być we Francji." Już wcześniej w 2004 roku Ariel Szaron, zapraszał francuskich Żydów do masowej emigracji. Taka polityka była zawsze w centrum zainteresowania organizacji syjonistycznych przed 1948 rokiem i rządu izraelskiego od powstania Izraela. Od tego czasu wyjechało ponad 90000 francuskich Żydów. Według publikowanych statystyk emigracja, w ciągu ostatnich lat, liczonych rok do roku zwiększa się o około połowę. W tym samym czasie z USA ma tendencje spadkową. Wzrost z pięciu kontynentów wyniósł jedynie jeden procent. Emigracja z Europy Zachodniej przewyższyła tę ze Wschodu. Nie tylko atmosfera antysemityzmu, ale również kryzys gospodarczy ma wpływ na aktualne tendencje. Izraelska gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy, więc emigracja mogła też być bardziej wynikiem racjonalnego podejścia niż impulsu. Teraz przed wyborami we Francji na pewno nabierze nowego wymiaru.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka