Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
10 obserwujących 500 notek 177615 odsłon
Paweł Łęski, 4 czerwca 2017 r.

To tylko wiatr

61 0 0 A A A
Reżyser obnaża swoją ojczyznę  z głęboko zakorzenionego rasizmu. Czerpie  inspirację z mordu dokonanego, z zimną krwią, w przeciągu roku na sześciu rodzinach. Szósta rodzina w obawie o swoje bezpieczeństwo, przygotowująca się  do emigracji staje się kanwą narracji. Nieznani sprawcy, szwadron śmierci, pojawiają się tylko w jednej scenie.
Matka pracuje jako sprzątaczka, łączy pracę zawodową z opieką nad obłożnie chorym ojcem. Córka stara się trzymać z dala od kłopotów w nieprzyjaznym środowisku, nie reagując nawet na gwałt dokonany na koleżance. Syn podkrada artykuły żywnościowe by wyposażyć w nie bunkier-leśną kryjówkę przygotowywaną na najgorsze. Odrzuca propozycję intratnego zajęcia strażnika społeczności romskiej, szukając ukojenia w skypie i grach komputerowych. Ich ciała znajdą się w kostnicy ze śladami śrutu amunicji broni myśliwskiej.
 Złowrogie napięcie codziennego życia Bence Fliegauf, reżyser obrazu potęguje kamerą subiektywną podążającą za głównymi bohaterami  i wybuchami  groźnej muzyki. Nieprofesjonalnych aktorów, rekrutowanych z wiejskich osad romskich, umieszcza w serii po sobie następujących zdarzeń, w których ich pozorna obojętność emocjonalna podbija wymowę obrazu.
 
„To tylko wiatr” węgierski kandydat do Oskara, laureat prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia na berlińskim festiwalu budzi nieodparte skojarzenia z polskim „Pokłosiem”. W obu filmach zamiarem staje się stworzenie  nierealistycznej atmosfery osaczenia i terroru w społecznościach żyjących na granicy kultur. W przypadku jednak naszej produkcji za ważny temat zabrał się reżyser o wrażliwości autorów filmów klasy „B” , w których wachlarz emocji wywoływanych u widza ogranicza się do kilku podstawowych. Stereotypy i brak pogłębionej psychologicznej motywacji zastąpiony jest serią nudnych, długich scen dialogowych, w których nieporadność, niczym w filmie pornograficznym wierzą nie tylko widzowie ale i sami wykonawcy.  Tam ożywienie następuje podczas aktu seksualnego tu poprzez sekwencje klisz hollywoodzkich horrorów.   
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękuję, mlodzi Niemcy wychowani na swojej nowej kinematografii nie widzą belki we własnym...
  • Dziękuję, oczywiście w pelni się zgadzam, ale kaci rozliczający ofiary, mentorzy moralni? To...
  • 11 mln które "wyparowało" z terytorium RP a Pan mówi o kolaboracji, nie zwracając uwagi na...

Tagi

Tematy w dziale Kultura